İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemiz mezunlarını verdi
27 Haziran 2019 17:00

Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde, 2018-2019 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni düzenlendi. Öğrencilerimiz mezuniyet sevincini aileleri, öğretim üyeleri ve arkadaşları ile birlikte yaşadı.

Itri Konferans Salonu’nda düzenlenen mezuniyet törenine, Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş, Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Tekin, Sayıştay Başkan Yardımcısı Zekeriya Tüysüz, 25. ve 26. Dönem Milletvekili Mevlüt Karakaya, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gonca Bayraktar Durgun, öğretim üyeleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

“Üniversite ve Fakülte yönetimi her daim arkanızda olacak”

Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Tekin, açılış konuşmasında, farklı ulusların tarih boyunca hedef haline getirdiği bir coğrafyada yaşadığımızı belirterek, “Bu coğrafyada oyun, entrika ve düşmanlık bitmiyor. Düşmanlarımız sürekli bu coğrafya üzerinde gizli emellerini hayata geçirmek için çaba sarf ediyorlar. Hal böyle olunca içeride de yaşadığımız krizler hiç bitmiyor” dedi.

1994 yılında mezun olduğunda, meydana gelen ekonomik kriz ile karşı karşıya kaldıklarını söyleyen Rektör Tekin, “Ülke çok şükür 15 Temmuz’da, Kurtuluş Savaşı’nda ve her sıkıntılı kriz anında yaptığımız gibi kenetlenerek bu zorlu günleri aştı. Kaotik durum ve karanlık senaryo çok kısa bir süre içerisinde aydınlandı ve hepimiz rızkımızı temin ettik” şeklinde konuştu. Rektör Tekin, mezun öğrencilerin benzeri bir endişe ile karşı karşıya kalacaklarına değinerek, şu şekilde konuştu:

“Biz Üniversite idaresi olarak diyoruz ki bütün bu belirsizliklerden, dertleşmek istediğiniz ortamlarda başınızı dayayacağınız bir ağabey ve abla olarak, sizlere her daim yardımcı olacak bir Üniversite ve Fakülte yönetimi her daim arkanızda olacak. Bunu size Rektör olarak taahhüt ediyorum. Hem bireysel hem de kurumsal olarak size bundan sonraki hayatınızda da yardımcı olmayı biz taahhüt ediyoruz. Yeter ki sizden öncekilerin ve bizden öncekilerin yaptıkları gibi bu ülkenin bağımsızlığına, milli ve manevi değerlerine, milli menfaatlerine hep beraber sahip çıkalım. Bu aidiyet duygusunu gösterdiğiniz sürece bizler sizin her daim yanınızda olacağız.”

“Fakültemiz daha büyük başarılara sahne olacak”

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gonca Bayraktar Durgun ise Fakülte olarak yeni bir kimlik altında eski başarılarını devam ettirme arzusunda olduklarını dile getirerek, “Hocalarımızın ve öğrencilerimizin birlikte başarısıyla bugünlere kadar geldik, bundan sonra da geleceğiz. Fakültemiz daha büyük başarılara sahne olacak” ifadelerini kullandı.

Dekan Durgun, Türk Edebiyatı yazarlarından Cengiz Aytmatov’un “İnsan için en zor şey her gün insan olabilmek” sözünü hatırlatarak, merhamete sahip olmayan bilginin topluma faydasının olmadığını belirtti. Yakın zamanda 15 Temmuz’un 3. yıl dönümünü idrak edeceğimizi ifade eden Dekan Durgun, “Türkiye’nin uluslararası arenada var olma mücadelesinde bizim Fakülte mezunlarımızın katkısı, emeği her zaman var, olmaya da devam edecek. Yeni mezunlarımız olarak bu bayrağı devir alıyorsunuz. Bunu en iyi şekilde taşıyacağınızdan bizim en küçük bir şüphemiz bile yok” dedi.

Fakülte bahçesinde şehitler için bir anı hazırladıklarını belirten Dekan Durgun, “15 Temmuz’da şehit olan mezunumuz Cennet kızımız. Cennetin hikayesini okuduğumda ben hayatın ne olduğunu düşünmeye çalıştım. Cennet’in ne yaptığını ve ne olduğunu lütfen hiç unutmayın. O gencecik yaşında bizim bugün burada olmamız için o gece hayatını feda edenler arasında” dedi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi dönem birincisi Damla Aydaşo, Erasmus+ kapsamında yurt dışında bulunması dolayısıyla mezuniyet törenine katılamadı. Mezun öğrenciler adına, Aydaşo’nun konuşmasını ikiz kardeşi Yağmur Aydaşo yaptı. Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş, dönem birincisinin plaketini Aydaşo’ya takdim etti.

Bayrak devir teslimi ve yemin töreninin ardından başarı belgelerini alan öğrenciler, keplerini havaya fırlatarak mezuniyetlerini kutladılar.

Haber: Fatma Sena Yaman

Fotoğraf: Deniz Sağbaş